طراحی و اجرای کناف

طراحی و اجرای کناف از جمله خدمات اجرایی گروه معماری کلاسیک است که توسط اکیپ های ماهر این گروه اجرا می گردد. در ذیل توضیحاتی در مورد کناف و انواع آن ارائه گردیده است.

 

توضیحات خدمات کناف

کناف نوعی صفحه روکش دار گچی (Dry Wall) است. این سقف معمولا برای پوشش دادن سقف های اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.
سقف کناف به دو مدل ساده و دکوراتیو تقسیم بندی می شوند، سقف کناف ساده به نصب پنل های گچی به صورت ساده و مسطح گفته می شود. سقف کاذب دکوراتیو به سقف هایی اطلاق می شود که دارای طرح های خاص باشند.
سقف کاذب می‌تواند به‌ صورت گچی، چوبی، فلزات رنگین، پی‌وی‌سی، شیشه‌ای، آهنی، ورق‌های فلزی روکش‌دار، آلومینیومی، کامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجرا به‌ صورت واحد و یا با هم را داراست. حضور سقف کاذب در ساختمان، دغدغهٔ پوشش و مخفی نگه داشتن عوامل زیر سقف را از بین می‌برد و این، یکی از ویژگی‌های این رشتهٔ ساختمانی نیز هست.
سقف کاذب در مواردی که ذکر می‌شود قابلیت خود را بروز می‌دهد: پوشش تأسیسات زیر سقف اصلی، آکوستیک کردن فضا، ایجاد حجم‌ دکوراتیو، هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت، نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و … پوشاندن، مهم‌ترین کارکرد سقف کاذب است. در کنار پوشش، کارکرد دکوراتیو و نورپردازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

انواع کناف شامل:

– دیوار جداکننده
– دیوار پوششی
– سقف کاذب مشبک
– سقف کاذب یکپارچه
– سقف کاذب رابیتس
– سقف کاذب آکوستیک
– سقف کاذب گریلیوم
– سقف کاذب ترکیبی
– سقف کاذب چوبی
– سقف کاذب آلومینیومی
– سقف کاذب تایل
– سقف کاذب پی وی سی

سقف کاذب آکوستیک

آکوستیک نوعی ایزولاسیون صوتی است که با مصالح مختلف نظیر پارچه چین دار، پلاک های گچی، پلاک های چوبی یا ورقه های مقوایی فشرده سفید رنگ و سوراخدار ساخته شده و در مکان هایی مانند سالن های سخنرانی، سینما و … که باید از انعکاس صوت جلوگیری شود استفاده می شود.

سقف کاذب با رابیتس و اندود

این سقف پرکاربردترین نوع سقف کاذب می باشد. رابیتس ورق فولادی مشبکی است که با مفتول یا سیم آرماتوربندی به شبکه فرعی متصل می شود. ویژگی مهم رابیتس آن است که اکثر ملات ها به آن می چسبند و ترک برنمی دارند.
رابیتس در دو نوع مسطح و برجسته ساخته می شود. نوع مسطح در دهانه های کوچک و نوع برجسته در دهانه های بزرگ تر به کار می رود. برای اندودکاری روی کانال های کولر و تأسیسات نیز از رابیتس استفاده می شود.

سقف کاذب تایل

به سقف هایی گفته می شود که در ابعاد ۳۰ cm و ۶۰ cm به صورت عمودی و مشبک بوده که به وسیله ی آویزهای قابل تنظیم متصل می شود و بر روی سازه هایی که به صورت تقاطع و کلیک می باشد قرار می گیرد و دارای قابلیت برداشتن و گذاشتن می باشد.

مزایای استفاده از دیوارهای جداکننده داخلی کناف:

– این نوع دیوار در مقایسه با دیوارهای سنتی حدود ده تا پانزده برابر سبک تر است.
– از کناف می توان برای زیبا سازی داخل ساختمان استفاده نمود و حتی روی آن لامپ های تزئینی و لوستر نصب کرد.
– مزیت دیگر سیستم کناف دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است.
– در صورت نیاز به تغییر کاربری، با استفاده از سیستم کناف به راحتی می توان این کار را انجام داد.
– دیوارهای کناف بعد از نصب، رنگ آمیزی می شوند و در این مرحله نیازی به ملات گچ و خاک و گچ کشته نمی باشد.
– با بکارگیری دیوارهای کناف می توان مقاومت در برابر عبور صدا را افزایش داده.
– از دیگر مزایای سیستم کناف اجرای فرم های دکوراتیو و منحنی و افزایش سطح زیر بنای ساختمان با توجه به کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی می باشد.

مزایای سقف کاذب کناف نسبت به سایر سقف های کاذب:

– سرعت و سهولت نصب
– سهولت دسترسی به تاسیسات
– تعمیرات آسان سقف کاذب
– مقاومت در برابر زلزله
– مقاومت در برابر حریق
– صرفه جویی در نیروی انسانی